Przejdź do treści

Gabinet weterynaryjny Golden

Porady

Odrobaczanie

Zapobieganie pasożytom

Zapobieganie inwazjom pasożytniczym u zwierząt domowych ma istotne znaczenie nie tylko ze względu na zdrowie naszych pupili, ale i nas samych.

Odrobaczanie psów i kotów jest szczególnie ważne, gdy kontakt z nimi mają małe dzieci, które nie zawsze pamiętają o zachowaniu odpowiedniej higieny, np. myciu rąk.

Dorosłe psy i koty należy odrobaczać co 3 miesiące. Pamiętajmy także o innych naszych podopiecznych – królikach, ptakach itp.

Trochę inaczej rzecz wygląda ze szczeniętami i kociętami.

Odrobaczanie kociąt
– pierwsze odrobaczenie w wieku 5-6 tygodni
– później co 4 tygodnie do ukończenia szóstego miesiąca życia
– następnie jak koty dorosłe

Odrobaczenie szczeniąt
– pierwsze odrobaczanie w wieku 2 tygodni
– później co 3 tygodnie do ukończenia szóstego miesiąca życia
– następnie jak psy dorosłe

Preparaty przeciwpasożytnicze dostępne na rynku różnią się składem, skutecznością i częstotliwością podawania. Nie wszystkie też nadają się dla wszystkich gatunków zwierząt towarzyszących. Dlatego należy skonsultować ich użycie z lekarzem weterynarii.

PROFILAKTYKA PRZECIWKO PASOŻYTOM ZEWNĘTRZNYM

Eliminując pasożyty zewnętrzne (pchły, kleszcze) chronimy nasze zwierzęta przed wieloma groźnymi chorobami – borelioza, babeszjoza, odkleszczowe zapalenie mózgu. Również występowanie tasiemców jest połączone z obecnością pcheł. Często inwazja pcheł jest również przyczyną występowania alergii.

Regularne stosowanie preparatów dostępnych u lekarzy weterynarii pomaga skutecznie zwalczyć ten problem. Do dyspozycji mamy obroże, tabletki oraz preparaty podawane na skórę, tzw. spot on. Należy pamiętać, że tylko prawidłowe zaaplikowanie preparatu gwarantuje jego maksymalną skuteczność.

 

Szczepienia

Zapobieganie Chorobom

Regularne szczepienie naszych podopiecznych pozwoli im cieszyć się dobrym samopoczuciem i uniknąć groźnych dla zdrowia i życia chorób zakaźnych.

Szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest w Polsce regulowane prawnie. Obowiązkiem każdego Właściciela psa jest coroczne szczepienie swoje pupila. Wścieklizna jest groźną dla ludzi, śmiertelną chorobą, warto więc szczepić na nią również wychodzące z domu koty i fretki.